O projekcie

Jak używać
mapy
równości?

Jak dodać opinię na temat szkoły?

 • 1

  Wybierz szkołę na mapie. Możesz wyszukać swoją szkołę po nazwie, miejscowości, w której mieszkasz oraz adresie.

 • 2

  Wciśnij przycisk „oceń szkołę”. Wówczas wyświetli się ankieta na temat stosunku szkoły do uczniów i uczennic LGBTQ+.

 • 3

  Wypełnij ankietę. Zajmie Ci to maksymalnie 7 minut. Odpowiedzi są anonimowe oraz będą analizowane wyłącznie na poziomie zbiorczym.

 • 4

  Zatwierdź odpowiedź.

Twoja ocena zostanie dodana do bazy i zostanie uwzględniona w Rankingu!

Wsparcie
i pomoc

Jeśli ze względu na Twoją orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową doświadczałaś bądź doświadczałeś trudnych sytuacji, wykluczenia czy braku akceptacji, pomocy psychologicznej i wsparcia szukać możesz w następujących miejscach:

Zespół

Dominik Kuc

Członek Rady Fundacji GrowSpace oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ od 2018 roku. Laureat konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”. W ramach Rankingu Szkół LGBTQ+ zajmuje się koordynacją finansową, relacjami z partnerami społecznymi oraz mediami.

Agata Zapora

Studentka Psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, działająca w Kampanii „Mów do mnie grzecznie” oraz programie Fundacji Pro Akademika - #nauczaMy. Współpracę z Fundacją GrowSpace oraz pracę w projekcie Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ rozpoczęła w 2020 roku. W tegorocznej edycji Rankingu pełni funkcję koordynatorki merytorycznej projektu.

Marta Lipska

Członkini Rady Fundacji GrowSpace, promotorka różnorodności i integracji, aktywistka programów równościowych, propagatorka innowacji społecznych. W projekcie Rankingu Szkół LGBTQ+ zajmuje się koordynacją promocji.

Ekspertki

Ewa Ulicz

Socjolożka, badaczka rynku. Edukatorka i propagatorka troski o zdrowie psychiczne w miejscu pracy i nauki.

Iwona Janus

Psycholożka, terapeutka. Prezeska Fundacji GrowSpace, promotorka programu Emocjonalne BHP.

Koordynatorki regionalne i zespół promocyjny

Zuzanna Karcz

Uczennica IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu i była przewodnicząca samorządu uczniowskiego tej szkoły. Aktywistka na rzecz praw człowieka, w szczególności w kwestiach praw kobiet oraz osób LGBTQ+. Inicjatorka kolektywu aktywistycznego dla młodych - Nowej Fali Aktywizmu. Działa na rzecz edukacji na miarę XXI wieku.

Magdalena Antolczyk

Socjolożka, studentka etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilku lat zaangażowana w działalność edukacyjną oraz badawczą. Członkini kół naukowych oraz amatorskiej grupy teatralnej "Dygresja". W projekcie Ranking Szkół LGBTQ+ koordynuje województwa Wielkopolskie, Lubuskie oraz Dolnośląskie.

Aleksandra Borzęcka

Lubelska działaczka społeczna, członkini zarządu oraz założycielka Fundacji Strefy Dorastania oraz osoba, która lubi doświadczać tego, co jej nieznane. Jest koordynatorką województw Lubelskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Podlaskiego.

Patrycja Andrychowicz

Studentka Socjologii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej; wieloletnia aktywistka na rzecz zmian klimatu, lokalnej społeczności, praw zwierząt pozaludzkich, osób queerowych i kobiet. W projekcie zajmuje się koordynacją województwa Małopolskiego, Podkarpackiego oraz Świętokrzyskiego.

Klaudia Murszewska

Studentka prawa na Uniwersytecie Łódzkim, członkini zarządu Stowarzyszenia Gdynianka, od kilku lat zajmuje się działalnością na rzecz młodzieży i praw człowieka, początkowo była to praca w młodzieżowych radach, następnie w NGO. W Rankingu Szkół LGBTQ+ koordynuje północ kraju – województwo pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie.

Gabriela Gładyszewska

Aktywistka, organizator reklamy, założycielka Zespołu Myślenia Nieszablonowego. Jej hobby to malarstwo, hand made i wszystkie prace artystyczne. W ramach Rankingu Szkół koordynuje województwa mazowieckie i łódzkie.

Magdalena Mińko

Studentka dziennikarstwa i nowych mediów w Collegium Civitas. Dawniej redaktorka studenckiego Radia Pałacc, obecnie specjalizuje się w promocji w social mediach. Zaangażowana w działalność na rzecz Concilium Civitas. W tegorocznej edycji Rankingu Szkół LGBTQ+ jest koordynatorką social mediów.

Aleksandra Stube

Studentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim, promująca w internecie zdrowie psychiczne i wiedzę psychologiczną. Organizatorka pierwszego Marszu Równości w Gnieźnie. W projekcie Rankingu Szkół LGBTQ+ zajmuje się koordynacją wydarzeń.

O rankingu

2021

Powstaje strona internetowa Rankingu Szkół LGBTQ+. Projekt włącza młodzież z całej Polski do możliwości oceny swoich szkół. Do projektu dołącza także 25 organizacji partnerskich z całego kraju. Najlepsze 10 szkół w Rankingu otrzyma Dyplomy Równości.

2020

Z powodu trwającej pandemii koronawirusa, Ranking Szkół LGBTQ+ nie odbywa się w tradycyjnej formie. Zamiast tego powstaje badanie społeczne przedstawiające historie młodzieży LGBTQ+ z czasu lockdownu. Bierze w nim udział 15 osób, które anonimowo dzielą się swoimi historiami z trudnego czasu. Wyniki badania oraz komentarz można przeczytać tutaj.

2019

W lutym rozpoczyna się druga edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W badaniu do końca kwietnia bierze udział ponad 6 tysięcy młodych ludzi z 200 różnych szkół w Warszawie, a najlepsze szkoły zostają nagrodzone Dyplomami Równości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. W Rankingu pierwsze miejsce zajmuje 1 SLO Bednarska.

2018

Na początku maja po raz pierwszy opublikowane zostają wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych młodzieży LGBTQ+. W badaniu prowadzonym od marca wzięło udział ponad 4 tysiące młodych osób z Warszawy. Głównym celem badania jest umożliwienie kandydatom i kandydatkom do szkół średnich wybór szkoły przyjaznej, otwartej i tolerancyjnej a także wywołanie punktowej zmiany w konkretnych szkołach. Badanie powstaje dzięki zaangażowaniu poszczególnych osób z poszczególnych szkół.

Zobacz

Ranking TOP 10